We never sell your data to third parties
Linn Gear 80FB12HX1.500 is a single strand Type B sprocket for #80 roller chain. It has 12 teeth, 1" pitch, and a 1-1/2" finished bore. The sprocket features hardened teeth for extended wear life and is made from steel. This sprocket is suitable for power transmission applications requiring reliable engagement with ANSI #80 chain.
MODEL 80FB12HX1.500
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$60.46 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-1/2 in
Chain Size
#80
Material
Steel
Number of Teeth
12
Outside Diameter
4.332 in
Pitch
1 in
Pitch Diameter
3.864 in
Type
Single Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 80FB12HX1.500
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Single Strand Hardened Teeth, 1-1/2 in Bore Dia, 4.332 in Outside Dia, #80 Chain, 12 Teeth, 1 in Pitch, 3.864 in, Steel
Features:
- Complete with any bore size indicated - standard straight keyway and (2) setscrews
Specs:
| Chain Size | #80 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 3.864 in |
| Number of Teeth | 12 |
| Pitch | 1 in |
| Bore Diameter | 1-1/2 in |
| Outside Diameter | 4.332 in |
| Material | Steel |
| Type | Single Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Linn Gear |
| Model | 60FB24HX1.250 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 140TLB18H |
| Brand | Timken |
| Model | 23192XYMBSSW205L020 |
| Brand | SMC |
| Model | CDRB2BWU30-100DZ-T79 |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more