We never sell your data to third parties
Linn Gear 80FB17HX1.625 is a single strand Type B sprocket for #80 roller chain. It has 17 teeth with a 1" pitch and features hardened teeth for extended wear life. The sprocket is made of steel and is designed for use with finished bore or plain bore configurations.
MODEL 80FB17HX1.625
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$99.46 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-5/8 in
Chain Size
#80
Material
Steel
Number of Teeth
17
Outside Diameter
5.949 in
Pitch
1 in
Pitch Diameter
5.442 in
Type
Single Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 80FB17HX1.625
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Single Strand Hardened Teeth, 1-5/8 in Bore Dia, 5.949 in Outside Dia, #80 Chain, 17 Teeth, 1 in Pitch, 5.442 in, Steel
Features:
- Complete with any bore size indicated - standard straight keyway and (2) setscrews
Specs:
| Chain Size | #80 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 5.442 in |
| Number of Teeth | 17 |
| Pitch | 1 in |
| Bore Diameter | 1-5/8 in |
| Outside Diameter | 5.949 in |
| Material | Steel |
| Type | Single Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Linn Gear |
| Model | 60FB14X1.125 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 50FB15HX1.250 |