We never sell your data to third parties
Linn Gear 80FB18HX2.437 is a single strand Type B sprocket for #80 roller chain. It features 18 teeth, 1" pitch, and a 2.437" finished bore. The sprocket has hardened teeth for extended wear life and is made from steel. This sprocket is suitable for power transmission applications requiring reliable engagement with ANSI #80 chain.
MODEL 80FB18HX2.437
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$105.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
2-7/16 in
Chain Size
#80
Material
Steel
Number of Teeth
18
Outside Diameter
6.271 in
Pitch
1 in
Pitch Diameter
5.759 in
Type
Single Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 80FB18HX2.437
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Single Strand Hardened Teeth, 2-7/16 in Bore Dia, 6.271 in Outside Dia, #80 Chain, 18 Teeth, 1 in Pitch, 5.759 in, Steel
Features:
- Complete with any bore size indicated - standard straight keyway and (2) setscrews
Specs:
| Chain Size | #80 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 5.759 in |
| Number of Teeth | 18 |
| Pitch | 1 in |
| Bore Diameter | 2-7/16 in |
| Outside Diameter | 6.271 in |
| Material | Steel |
| Type | Single Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more| Brand | Linn Gear |
| Model | 60FB22HX1.625 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 80FB17HX1.625 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 60FB14X1.125 |
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more