We never sell your data to third parties
Linn-Gear 35FB30X1.000SS Stainless Steel Sprocket H1
MODEL 35FB30X1.000SS
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$173.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1 in
Chain Size
#35
Material
Stainless Steel
Number of Teeth
30
Outside Diameter
3.793 in
Pitch
3/8 in
Pitch Diameter
3.588 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 35FB30X1.000SS
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 1 in Bore Dia, 3.793 in Outside Dia, #35 Chain, 30 Teeth, 3/8 in Pitch, 3.588 in, Stainless Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #35 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 3.588 in |
| Number of Teeth | 30 |
| Pitch | 3/8 in |
| Bore Diameter | 1 in |
| Outside Diameter | 3.793 in |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
- Weight: 1.4 lb
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Bestorq |
| Model | 2/5VK1060 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | U225A |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSLP204-12 |