1280-8M-20T
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 1280-8M-20T HTB Tiger timing belt with 8mm pitch, 1280mm pitch length, and 20mm width. Constructed with neoprene compound and aramid tension cords for high load capacity. Engineered for positive-engagement industrial drives requiring precise synchronization.
MODEL 1280-8M-20T
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Jason/Megadyne Special>
Tiger Belts may also be ordered in the standard 8mm pitch HTB widths of 20mm, 30mm, 50mm and 85mm as well as the standard 14mm pitch HTB widths of 40mm, 55mm, 85mm, 115mm and 170mm.