2000PLT8M35
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 2000PLT8M35 Platinum RPC timing belt features a reduced-pitch curvilinear (RPC) profile with 8mm pitch, 2000mm pitch length, and 35mm width. Engineered for high-torque synchronous drives requiring precise positioning and low backlash.