100-S2M-118
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S2M-118 Synchro-Link synchronous timing belt with 118mm pitch circumference, 2mm pitch, 10mm face width, and 59 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S2M-118
BRAND
SKU
715253
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 7
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
1.31
Material
Neoprene
Number of Teeth
59
Overall Length
118 mm
Pitch
2 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S2M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Super Torque Synchronous
Width
10 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S2M 59 Teeth 2 mm Pitch 118 mm Overall Length 10 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:59
  • Pitch:2 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:118 mm
  • Width:10 mm