100-S3M-489
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S3M-489 Synchro-Link synchronous timing belt with 489mm pitch circumference, 3mm pitch, 10mm face width, and 163 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S3M-489
BRAND
SKU
715991
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 5
Number of Teeth
163
Overall Length
489 mm
Pitch
3 mm
Width
10 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 163 Teeth 3 mm Pitch 489 mm Overall Length 10 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:163
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:489 mm
  • Width:10 mm