We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-181-A is a one-piece set screw shaft collar with a 1-13/16" bore, made of aluminum with a plain finish. It has an outside diameter of 2-3/4" and a width of 7/8". The set screw provides point-load axial positioning for light-duty applications. This collar is suitable for shaft positioning and axial stops in machinery.
MODEL C-181-A
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$26.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1 13/16"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Aluminum
OD
2 3/4"
Screw Size
1/2-13 x 1/2
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
7/8"
Aluminum Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 1 13/16 in |
|---|---|
| OD | 2 3/4 in |
| Width | 7/8 in |
| Material | Aluminum, ASTM B211 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 1/2-13 x 1/2 |
| Approximate Weight | 4. 20 oz |
| UPC Code | 044861004456 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | E-T-A |
| Model | 8340-T120-K1T2-ALH126-15A |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more