100-S3M-648
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S3M-648 Synchro-Link synchronous timing belt with 648mm pitch circumference, 3mm pitch, 10mm face width, and 216 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S3M-648
BRAND
SKU
716171
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.1
Material
Neoprene
Number of Teeth
216
Overall Length
648 mm
Pitch
3 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S3M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Super Torque Synchronous
Width
10 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 216 Teeth 3 mm Pitch 648 mm Overall Length 10 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:216
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:648 mm
  • Width:10 mm
  • Type:Super Torque Synchronous
  • Series:S3M
Certifications/Standards:
RMA IP-24
SKU: 677444
Bando 300j10
Describe and delivered as promised
Read more
SKU: 678532
Bando
Great product, great service, fast delivery and a good price.
Read more
Recently Viewed
#2939329
MagPowr HEB2502KVFP04 HEB-250 PNEUMATIC BRAKE
Brand MagPowr
Model HEB2502KVFP04
Click for 10% off