100-S3M-660
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S3M-660 Synchro-Link synchronous timing belt with 660mm pitch circumference, 3mm pitch, 10mm face width, and 220 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S3M-660
BRAND
SKU
716186
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Number of Teeth
220
Overall Length
660 mm
Pitch
3 mm
Width
10 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 220 Teeth 3 mm Pitch 660 mm Overall Length 10 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:220
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:660 mm
  • Width:10 mm