14MPC90S90
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
TB Woods 14MPC90S90 QT Power Chain II synchronous sprocket with 90 teeth, 14M pitch, 90 mm belt width, and 4030 Taper-Lock bushing. Cast-iron construction with a 15.79" pitch diameter and 1600 RPM upper limit. Designed for QT Power Chain II belt drives.
MODEL 14MPC90S90
BRAND
SKU
836712
each
Contact supplier for technical support on: 888-829-6637
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt width
90 mm
Bore type
Taper locking bushing
Bushing
4030
Bushing bore range
Dimension
3
Face width
4.2
Flanges
Groove profile
14M
Hub Diameter
10
Hub diameter
10
Hub length
3
Hub location
1.2
I.D.
Inertia WR2 (lbs ft2)
23.4
Inertia WR²
657
Inside hub projection
Material type
Cast iron
Number of grooves
90
Number of hubs
2
Number of teeth
90
O.D.
O.D. (in)
Outside hub projection
Pitch
14
Pitch diameter
Rim face
4.2
RPM upper limit
Tooth pitch
14
Type
A2
Key Features
Pitch Size14mm, ensuring compatibility with standard timing belt systems for seamless integration.
Applications
CompatibilityWorks seamlessly with TB Woods timing belts and other standard 14mm pitch systems.
Benefits
SKU: 702627
Great service!
It was all sent perfectly and on time
Read more
SKU: 337131
Tb woods
Excelent recomiendo 100%
Read more
Didn’t use yet
Muy buen servicio y rapidez en la entrega
Recently Viewed
SIEGMA 6IK200RGU-S3FT/6GU10KB
Brand SIEGMA
Model 6IK200RGU-S3FT/6GU10KB
Free shipping
MagPowr HEB2502KV0048 HEB-250 PNEUMATIC BRAKE
Brand MagPowr
Model HEB2502KV0048
Click for 10% off
Free shipping
Reviews
Great service!
Tb woods
Excelent recomiendo 100%