1890-14M-40
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 1890-14M-40 HTB Tiger timing belt with 14mm pitch, 1890mm pitch length, and 40mm width. Constructed with neoprene rubber and aramid tension cords for high load capacity. Engineered for positive-engagement industrial drives requiring precise synchronization.
MODEL 1890-14M-40
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt Length1890 mm
Pitch Code14M
Width40 mm