3500-14M-85
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 3500-14M-85 HTB Tiger timing belt with 14mm pitch, 3500mm pitch length, and 85mm width. Constructed with neoprene compound body, aramid tension cords, and nylon tooth-cover fabric for high load capacity. Engineered for positive-engagement industrial drives requiring no-slip precision.
MODEL 3500-14M-85
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt Length3500 mm
Pitch Code14M
Width85 mm