20AT10/580
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 20AT10/580 AT-Series Polyurethane Timing Belt features an AT10 pitch, 58 teeth, 20 mm width, and 580 mm pitch length. Constructed from high-performance polyurethane for precision drives requiring high torque and backlash-free operation. Suitable for industrial automation and linear motion applications.
MODEL 20AT10/580
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt Length58. 0 mm
Pitch CodeAT-10
Width20 mm