20AT10/890
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 20AT10/890 AT-Series Polyurethane Timing Belt features an AT10 pitch, 20 mm width, and 890 mm pitch length with 89 teeth. Constructed from high-performance polyurethane for precision drives requiring high torque and backlash-free operation. Suitable for industrial automation, packaging, and material handling applications.
MODEL 20AT10/890
Returnable: See conditions
Belt Length89. 0 mm
Pitch CodeAT-10
Width20 mm