994PLT14M125
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 994PLT14M125 Platinum RPC timing belt features a 14mm pitch, 994mm pitch length, and 125mm width. The Reduced Pitch Curvilinear (RPC) profile provides high torque capacity and smooth engagement. Engineered for precision industrial drives requiring positive power transmission.