1040-8M-50
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken Belts (Carlisle) 1040-8M-50 Panther Belt. 8mm pitch synchronous belt. Pitch length: 1040mm. Width: 50mm. Number of teeth: 130. Formerly sold as Carlisle. Manufactured to ISO 9001:2015 standards.
MODEL 1040-8M-50
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 866 773 2926
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Number of Teeth
130
Pitch
8mm
Pitch Length
1040mm
Width
50mm
Features/Advantages
  • Economical
  • More compact drive package
  • Maximum drive efficiency
Applications
Sizes
  • 3M, 5M, 8M and 14M pitch from 3" to 270"