D1778-14M-40
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken Belts (Carlisle) D1778-14M-40 Synchro-Cog Timing Belt. 14mm pitch (0") Synchro-Cog timing belt. Number of teeth: 127. Formerly sold as Carlisle. Manufactured to ISO 9001:2015 standards.
MODEL D1778-14M-40
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 866 773 2926
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Number of Teeth
127
Pitch
14mm
Pitch Length
1778mm
Width
40mm
Features/Advantages
  • Provides greater shear resistance and load capacity
  • Tooth design allows for smoother, quieter operation
  • 100% load capacity on both sides of the belt
Applications
  • Printing presses, mixers, agitators, industrial machinery and more
Sizes
  • D8M and D14M pitch from 28" to 195"