2590-14MPT-120
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken Belts (Carlisle) 2590-14MPT-120 Panther Belt. 14mm pitch synchronous belt. Pitch length: 2590mm. Width: 120mm. Number of teeth: 185. Formerly sold as Carlisle. Manufactured to ISO 9001:2015 standards.
MODEL 2590-14MPT-120
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 866 773 2926
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Number of Teeth
185
Pitch
14mm
Pitch Length
2590mm
Width
120mm
Features/Advantages
  • High performance advanced polymer compound for longer belt life
  • Graphite impregnated fabric facing for improved wear resistance
  • Optimized cord for high torque loading
  • Reduced tension decay
  • Jump and shear resistant
  • Shock absorbing
  • Reduced noise
  • Superior performance in HTS, PowerGrip GT2 and RPP sprockets
Applications
Sizes
  • 8M, 14M and 20M pitch from 19" to 195"