1400-14M-30
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 1400-14M-30 Synchro-Link synchronous timing belt with 1400mm pitch circumference, 14mm pitch, 30mm face width, and 100 teeth. HTD profile with fiberglass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 1400-14M-30
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
10
Material
Neoprene
Number of Teeth
100
Overall Length
1400 mm
Pitch
14 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
14M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Tooth Profile
Round Curvilinear
Type
High Torque Drive Synchronous
Width
30 mm