400DH100G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 400DH100G Synchro-Link H pitch synchronous belt with 4.00" pitch circumference and 0.100" face width. Trapezoidal tooth profile with fiberglass tensile cord. Neoprene compound rated for continuous duty power transmission applications.
MODEL 400DH100G
BRAND
SKU
682890
Height
0.234
Number of Teeth
80
Overall Length
40 in
Pitch
1/2 in
Series
DH Series
Temperature Range
-22 to 194 deg F Ambient
Type
Double Sided Trapezoidal Synchronous
Width
1 in