5IK60RGN-EFT/5GU60RC
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SIEGMA 5IK60RGN-EFT/5GU60RC
1-Phase AC gearmotor with 60W output power and a 60 to 1 gear ratio. Designed in a Right-Angle Hollow Bore Gearhead configuration, it operates at 110-120VAC and 60 Hz. The enclosure is TEFC with an IP rating of IP20 and a 90mm frame size. The hollow bore measures 17mm. This Induction motor supports CW & CCW rotation.
MODEL 5IK60RGN-EFT/5GU60RC
Frame Size
90mm
Pinion
GU
Ratio
60 to 1
Shaft/Hollow Bore Dimensions
17mm