60-S4.5M-225
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S4.5M-225 Synchro-Link synchronous timing belt with 225mm pitch circumference, 4.5mm pitch, 6mm face width, and 50 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for precision industrial drives requiring accurate synchronization.
MODEL 60-S4.5M-225
BRAND
SKU
684344
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Height
2.7
Number of Teeth
50
Overall Length
225 mm
Pitch
4.5 mm
Series
S4.5M
Width
6 mm