F14MX36S20-SF
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Martin F14MX36S20-SF steel synchronous sprocket for 14MX pitch (14mm) modified curvilinear belts. Features 36 teeth, 6.206" OD, 1.360" face width, and an SF Quick Disconnect bushing for bore sizes from 0.500" to 2.313". Direct replacement for
MODEL F14MX36S20-SF
each
Contact supplier for technical support on: 323-728-8117
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt Pitch
14MM
Belt Width
.787"
Bore Type
Bushed
Bushing
SF
Bushing Max Bore Size
2.313"
Bushing Min Bore Size
.500"
Construction Type
Solid
Face Width
1.360"
Flange Outside Dia (Flanged)
6.816"
Material
Steel
Number of Teeth
36
Outside Dia
6.206"
Pitch Dia
6.316"
MaterialSteelNumber of Teeth36
Belt Pitch14MMConstruction TypeSolid
Belt Width0.787 in.Bore TypeBushed
Outside Diameter6.206 in.BushingSF
Pitch Diameter6.316 in.Bushing Min Bore Size0.500 in.
Flange Outside Diameter (Flanged)6.816 in.Bushing Max Bore Size2.313 in.
Face Width1.360 in.
Storage Dimension Length6.206 in.Storage Dimension Height1.360 in.