P112-14M-115-J
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MasterDrive P112-14M-115-J is a 14M HTD timing belt pulley with 112 teeth and 115mm belt width. It features a J-style bushing system for secure mounting. Constructed from high-strength cast iron, this pulley is designed for synchronous power transmission in industrial applications requiring precise timing and high torque capacity.
MODEL P112-14M-115-J
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888-922-8767
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt Pitch (mm)
14
Belt Width (mm)
115
Bolt Circle Diameter
2.6875
Bore Diameter
1.125 in
Bore Type
Finished Bore with Keyway and 1 Set Screw
Bushing
J
Bushing Size
SD
Construction
Spoke
Finish/Coating
Black Phosphate
k in
1
Keyway Size
1/4 X 1/8
Keyway Type
Standard
Length Through Bore
1.8125 in