P23XL037A
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando P23XL037A Synchro-Link timing belt pulley with 23 teeth, 0.200" XL pitch, 1.464" pitch diameter, and 0.37" face width. Pilot bore design allows custom machining to desired bore size. Flanged A configuration for positive belt tracking. Suitable for precision synchronous drive systems requiring accurate speed ratio and zero slip.
MODEL P23XL037A
BRAND
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1/4 in
Bore Type
MPB
Face Width
9/16 in
Flange Diameter
1.69 in
Hub Diameter
1-1/16 in
Hub Projection
5/16 in
Material
Aluminum
Number of Teeth
23
O.D.
1.444 in
Overall Length
5/16 in
Pitch
1/5 in
Suitable For Use With
Synchro-Link XL Series 3/8 in W 23 Teeth Timing Belt
Type
Type 6F Trapezoidal Flanged