P112-8M-50
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando P112-8M-50 Synchro-Link timing belt pulley with 112 teeth, 8mm pitch, and 50mm face width. Pilot bore design for custom finishing. 285.21mm pitch diameter. Suitable for synchronous drive systems requiring precise power transmission.
MODEL P112-8M-50
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Type
QD
Bushing Type
SF
Face Width
2-3/8 in
Number of Teeth
112
O.D.
11.175 in
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link 8M Series 50 mm W 112 Teeth Timing Belt