P112-8M-50-SF
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MasterDrive P112-8M-50-SF is an 8M HTD timing belt pulley with 112 teeth and a 50mm belt width. It features a steel flange and is designed for synchronous drive applications requiring precise power transmission. The pulley is manufactured to HTD profile standards for compatibility with 8M pitch belts.
MODEL P112-8M-50-SF
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888-922-8767
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt Pitch (mm)
8
Belt Width (mm)
50
Bolt Circle Diameter
2.6875
Bore Diameter
1.375 in
Bore Type
Finished Bore with Keyway and 1 Set Screw
Bushing
SF
Bushing Size
SD
Construction
Solid
Finish/Coating
Black Phosphate
k in
0.75
Keyway Size
3/8 X 3/16
Keyway Type
Standard
Length Through Bore
1.8125 in