We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
90607 7 Pc. Metric/ 1.3mm - 5mm Ball-Hex Screwdriver Set SD Series
MODEL 90607
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$38.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 90607
UPC: 037516906076 | UNSPSC: 27111728 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Screwdrivers & Nutdrivers > Screwdriver Sets
Eklind Screwdriver Set, Short, Series: SD Series, Measurement System: Metric, 7 Piece, Ergonomic Handle, Screwdriver Types Included: Ball End/Hex, Specifications Met: ANSI B18.3, Alloy Steel, Black Oxide, Blue
Features:
- High quality, industrial grade and professional tools
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Eklind ball/hex keys will drive a fastener at up to a 30 deg angle
- Screwdriver handles are both durable and comfortable
- Color coded blue for metric
Specs:
| Screwdriver Types Included | Ball End/Hex |
|---|---|
| Specifications Met | ANSI B18.3 |
| Handle Type | Ergonomic |
| Measurement System | Metric |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Number of Pieces | 7 |
| Color | Blue |
| Type | Short |
| Series | SD Series |
Packaging:
| Length | 4.4 in |
|---|---|
| Width | 9.5 in |
| Height | 0.9 in |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5999580 |
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | DM550KD |
| Brand | Timken Belts |
| Model | RBP136-4 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/