10/5V1400
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bestorq 10/5V1400 Wedge BANDED V-BELT
MODEL 10/5V1400
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 877 773 9966
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt outside length
140 in
Belt series
5V
Belt style
V-Belt banded
Belt width
6.25 in
Height
0.61 in
Number of bands
10 bands
Outer material
Rubber
Tensile material
Polyester
Width
6.817 in
Key Features
DimensionsThis belt measures 14 inches in effective length with a 5V section profile, providing optimal fit and compatibility with a variety of pulleys.