We never sell your data to third parties
Bando SPB5380 Banflex SPB section metric V-belt with 5380mm effective length. Cross-section: 17mm top width x 13mm depth. Chloroprene rubber construction for industrial drives requiring reliable power transmission. Conforms to RMA IP-23 standards.
MODEL SPB5380
$119.97 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
13 mm
depth (per rib)
13 mm
Height
13.5
Length
5380
number ribs
1
section
SPB
top width
17 mm
top width (per rib)
17 mm
Width
16
Bando Power King V-Belt Classical SPB Section 16 mm Top Width 5380 mm Outside Length 13.5 mm Thickness Banprene Impregnated Fabric Polyester Reinforced
Features:
- Oil and heat resistant bias cut envelope protects the belt's inner components against dirt oil and heat
- Banprene impregnated fabric provides lateral stability while permitting axial flexibility for operating around small pulley diameters
- High density polyester tension members treated for fatigue and elongation resistance minimize maintenance costs
- Banprene compression section maintains tension member cross section uniformity while remaining flexible enough to reduce heat build up one of the primary causes of premature belt failure
Specs:
| Section Size | SPB |
|---|---|
| Reinforced Material | Polyester |
| Outside Length | 5380 mm |
| Top Width | 16 mm |
| Material | Banprene® Impregnated Fabric |
| Thickness | 13.5 mm |
| Type | Classical |
Certifications/Standards:
ARPM Standard | European Standard DIN 7753 | RMA IP-20
Brand
Jason Industrial
Model
SPB5380
| Brand | Wiegmann |
| Model | SSJWL906 |
| Brand | Bestorq |
| Model | BX87 |
| Brand | Cleveland |
| Model | C60421 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | R5V1900-12 |