We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando BB180 DOUBLE V-BELT V-BELTS DOUBLE SIDED AA-BB-CC
MODEL BB180
Bando
$55.07
TB Woods
$110.00
Gates Rubber
$115.41
Call to confirm
Jason Industrial
$106.92
Timken Belts
$126.42
Call to confirm
Bestorq
$57.00
Browning
$311.59
$55.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
17/32"
depth (per rib)
17/32"
Height
0.53
number ribs
1
outside length
182.9"
section
BB
top width
21/32"
top width (per rib)
21/32"
Width
0.66
Bando V-Belt Double Sided Hexagonal BB Section 0.66 in Top Width 182.9 in Outside Length 0.53 in Thickness 180 mm Minimum Pulley Dia -30 to 90 deg C Rubber Polyester Reinforced
Features:
- High strength polyester tensile cords provide superior length stability and fatigue resistance
- Cords are bonded together chemically to the body of the belt to prevent separation and to assure long service life
- The upper and lower sections of the belt are compounded for extra flexibility to allow the belt to bend easily in both directions
- Designed for low heat build-up to extend belt life
- Meets ARPM standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | BB |
|---|---|
| Reinforced Material | Polyester |
| Minimum Pulley Diameter | 180 mm |
| Outside Length | 182.9 in |
| Top Width | 0.66 in |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.53 in |
| Type | Double Sided Hexagonal |
Certifications/Standards:
ARPM Standard | RMA IP-21
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | IG5352W |
| Brand | Crown |
| Model | WB Z312KP |
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | TE3A0075NGM |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL317GY |
| Brand | Boston Gear |
| Model | HFL-10 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL70163LED |
| Brand | LS Electric |
| Model | LSLV0022S100-2EONNS |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | BB81 |