25A-A011N114
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 25A-A011N114 is a PowerFlex 523 AC drive, part of the Bulletin 25A family. This compact drive provides 11A continuous output current, rated for 230V 3-phase input power, and delivers 2.2 kW (3 HP) motor control. It features an IP20 enclosure rating for basic protection, integrated Ethernet connectivity for network communication, and is designed for simple variable frequency drive applications requiring sensorless vector control.
MODEL 25A-A011N114
each
UPC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Current rating
11 A
Field bus communication type
RS485
Interface
Ethernet
IP rating
IP20
Overall depth
172 mm
Overall Length
180 mm
Overall width
87mm
Phase
1
Power rating
2.2 kW
Series
PowerFlex 523
STO
No
Supply voltage
230 V ac