We never sell your data to third parties
WEG catalog number 00112ST3QIE145T-W22 is a 1 horsepower, 1200 RPM, three-phase severe duty motor with NEMA Premium (IE3) efficiency. This W22 platform motor features a 145T cast iron frame, 460V 60Hz operation, and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. It is built to IEEE 841 severe duty standards with Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00112ST3QIE145T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$983.03 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
143/5T
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 51 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 143/5T |
| RPM | 1150 |
| Full Load Amps | 1. 73 A |
| Efficiency (100%) | 82. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 66 |
| Insulation | F |
| Noise | 49 dB(A) |
| No load current | 1. 20 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5T |
| Full Load Amps | 1. 73 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP83582T-4
| Brand | PEER Bearing |
| Model | 206KPPB5-PFLZ |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 67790/67720D+AC180 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 76T10/1240 |
| Brand | Crown |
| Model | NRR0072BL |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more