We never sell your data to third parties
WEG 00518EG3EL184T-W22 is a Super Premium IE4 efficiency, three-phase, TEFC motor rated 5HP at 1800 RPM. This W22 platform motor features a 184T NEMA frame, 208-230/460V dual voltage, and cast iron construction. It is IEEE 841 severe duty rated, Class I Div 2 certified, IP55 enclosed, and suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range. The motor includes Class F insulation and a 1.15 service factor for demanding industrial use.
MODEL 00518EG3EL184T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$785.87 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
L184T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 14. 8 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | L184T |
| RPM | 1755 |
| Full Load Amps | 12. 8/6. 40 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 7. 26/3. 63 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | L184T |
| Full Load Amps | 12. 8/6. 40 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | WEG |
| Model | 01518ET3PCT254TF1-W2 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 883-M12X1.5-20-B-MS |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more