We never sell your data to third parties
WEG 01018ET3E215TC-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase, totally enclosed fan-cooled (TEFC) motor. This 10 HP, 1800 RPM motor features a 215TC C-face mount frame, cast iron W22 construction, and a dual voltage rating of 208-230/460V 60Hz. It is rated for severe duty with IP55 protection, IEEE 841 vibration levels, Class I Div 2 certification, and inverter duty capability for a 20:1 constant torque speed range. The motor includes Class F insulation and a 1.15 service factor.
MODEL 01018ET3E215TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,195.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
213/5T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 29. 4 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 27. 4-24. 8/12. 4 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 58 dB(A) |
| No load current | 11. 3/5. 65 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 27. 4-24. 8/12. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM3714T
Brand
Baldor
Model
CEM3774T
Brand
WEG
Model
01036OT3E213TC
| Brand | Stearns |
| Model | 903100500 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 3201 A-2RS1TN9/MT33 |
| Brand | StrongHold |
| Model | 34-SD-AF-TD-280-SS |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more