We never sell your data to third parties
WEG 01536ET3E215T-W22 is a 15 HP, 3600 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 215T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor features cast iron construction, 208-230/460V dual voltage, a 1.15 service factor, and Class F insulation. It is IEEE 841 compliant, Class I Div 2 certified, and rated for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range for use with variable frequency drives.
MODEL 01536ET3E215T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,522.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213/5T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 1 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 3510 |
| Full Load Amps | 37. 6-34. 0/17. 0 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 12. 3/6. 15 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 6 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 37. 6-34. 0/17. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Brand | Mako Products |
| Model | NS10S4M2F |