We never sell your data to third parties
WEG 10018ET3E405TSC-W22 is a 100 HP, 1800 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 405TSC frame and TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor features cast iron construction, IEEE 841 vibration levels, Class I Division 2 certification, and inverter duty capability with a 20:1 constant torque speed range. It operates on 208-230/460V, 60Hz power with a 1.15 service factor and Class F insulation for demanding industrial applications.
MODEL 10018ET3E405TSC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$10,839.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
404/5TS
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 100 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 292 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 404/5TS |
| RPM | 1775 |
| Full Load Amps | 245-222/111 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 76. 0/38. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 3 |
| Output HP | 100 HP |
|---|---|
| Frame | 404/5TS |
| Full Load Amps | 245-222/111 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | SMC |
| Model | PF2M721S-C8-F-M |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 284TSTFCD6009 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more