We never sell your data to third parties
WEG 00512ET3ECT215T-W22 is a 5HP, 1200RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 215T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. Designed for Cooling Tower (CT) applications, it features a 208-230/460V dual voltage rating, 60Hz operation, and the W22 severe-duty cast iron construction with Class F insulation and a 1.15 service factor. This motor is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range and meets IEEE 841 vibration standards.
MODEL 00512ET3ECT215T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,369.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
215T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 215T |
| RPM | 1160 |
| Full Load Amps | 15. 1-13. 7/6. 83 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 76 |
| Insulation | F |
| Noise | 55 dB(A) |
| No load current | 7. 50/3. 75 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 215T |
| Full Load Amps | 15. 1-13. 7/6. 83 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-349004 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-658025 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSP208-24G |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | 6214-2RLD |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more