We never sell your data to third parties
WEG 02512ET3ECT324T-W22 is a 25 HP, 1200 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency three-phase motor in a 324T frame. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor features a 208-230/460V dual voltage rating, 60 Hz operation, and is designed for cooling tower applications. The W22 product line construction includes a cast iron frame, IP55 enclosure, Class F insulation, and a 1.15 service factor for severe duty use.
MODEL 02512ET3ECT324T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,933.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
324T
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 25 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 110 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 324T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 67. 2-60. 8/30. 4 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 62 dB(A) |
| No load current | 28. 0/14. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 25 HP |
|---|---|
| Frame | 324T |
| Full Load Amps | 67. 2-60. 8/30. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSP208-24G |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | 6214-2RLD |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-451028 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more