We never sell your data to third parties
WEG 00518ET3ECT184TF1-W2 is a 5 horsepower, 1800 RPM, three-phase TEFC motor with a 184T NEMA frame. It operates on 208-230/460V 60Hz power and features the W22 cast iron construction for severe duty applications. This motor is configured for cooling tower duty (CT code), offering NEMA Premium (IE3) efficiency, a 1.15 service factor, Class F insulation, and IP55 enclosure protection.
MODEL 00518ET3ECT184TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$827.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
184T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 14. 8 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 184T |
| RPM | 1755 |
| Full Load Amps | 14. 3-12. 9/6. 45 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 6. 40/3. 20 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 184T |
| Full Load Amps | 14. 3-12. 9/6. 45 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Jason Industrial |
| Model | 1280-8M-300 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT0146 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 23124EMW33 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | M889B |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more