We never sell your data to third parties
WEG 01012ET3ECT256T-W22 is a 10HP, 1200RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 256T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. Designed for cooling tower applications, it features a 208-230/460V dual voltage rating, 60Hz operation, and a 1.15 service factor. This W22 severe duty motor is constructed with cast iron for durability and includes Class F insulation, IEEE 841 vibration levels, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 01012ET3ECT256T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,467.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
256T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 44. 1 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 256T |
| RPM | 1175 |
| Full Load Amps | 28. 5-25. 8/12. 9 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 12. 0/6. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 256T |
| Full Load Amps | 28. 5-25. 8/12. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | R452B |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | TCA0221AE231GAA009 |
| Brand | Brook Crompton |
| Model | AC6M100-ED |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more