We never sell your data to third parties
WEG 10018XT3E405T is a 100HP, 1800RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, explosion-proof three-phase motor. This TEFC motor features a 405T cast iron frame, 208-230/460V dual voltage rating, and 60Hz operation. It is designed for hazardous locations with Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G certifications, offering robust construction with Class F insulation and a 1.15 service factor for severe duty applications.
MODEL 10018XT3E405T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$12,643.34 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
404/5T
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 100 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 291 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 404/5T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 250-226/113 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 87 |
| Insulation | F |
| Noise | 75 dB(A) |
| No load current | 86. 0/43. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 100 HP |
|---|---|
| Frame | 404/5T |
| Full Load Amps | 250-226/113 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 5011LSTFCD6527 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | QC21G15/64 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | RFWA732-150E-B7-G |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more