We never sell your data to third parties
Baldor VL1303A is a 0.5 horsepower, 3450 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 56C frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. This foot-mounted (F1) motor operates on 115/230V at 60 Hz, featuring a 1.15 service factor and Class F insulation. It is designed for applications such as fans, blowers, and light industrial machinery.
MODEL VL1303A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$436.94 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
OPEN
Frame
56C
HP
0.5
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
115-230
| Output | . 5 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 34F493-2413 |
| Frame | 56C |
| Weight | 26. 000 LB |
| Multiplier | K |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3420L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | M |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 722831 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3420L |
| Elec. Spec | 34WG2413 |
| CD Diagram | CD0052 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34F493 |
| Layout | 34LYF493 |
| Frame | 56C |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | |
| Base | N |
| Rotation | ROS |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 12/2/2011 |
| Leads | 6#18, 1#16 #1TH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VL1303A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34F493-2413 | BALDOR/WESTVILLE | 8/10/1999 | 20L 2P OPEN HOR 56J ATO DRIPCOVER |
| Nameplate No. | NP1257L |
|---|---|
| CAT. NO. | VL1303A |
| SPEC. | 34F493-2413 |
| HP | . 5 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 7. 4/3. 7 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 56C |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 60 |
| CODE | L |
| DES | N |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 66 |
| PF | 67 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
| SFA 9. 4/4. 7 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 0. 75 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 75 Amps |
| Break-Down Torque | 2. 3 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 55 Ohms A Ph / 2. 56 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 1. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 33°C |
| Locked-Rotor Torque | 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 53°C |
| Starting Current | 20 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 38 | 50 | 60 | 67 | 73 | 77 | 78 |
| Efficiency | 36 | 52 | 61 | 66 | 69 | 71 | 71 |
| Speed (RPM) | 3570 | 3550 | 3530 | 3511 | 3490 | 3465 | 3460 |
| Line Amperes | 2. 9 | 3. 1 | 3. 35 | 3. 7 | 4. 05 | 4. 5 | 4. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA047585 | SA 34F551X716 | 1 EA |
| RA042841 | RA 34F551X716 | 1 EA |
| EC1400A03SP | ELEC CAP, 400-480 MFD, 125V, 1. 81D X 3. | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 34CB3002A | CB CAST W/. 88 DIA HOLE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 34EP3210A03SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| SP1006A01 | TERM. BOARD, MODE 35 SW X H-23655 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| NS2501A01 | INSULATOR, CAPACITOR | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3401A01SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 34AD2000 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 1 EA |
| 51XT0632A06 | 6-32X3/8 TY23 HXWS SLDSR | 4 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 34FH4000A11 | DRIP COVER, STAMPED | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 34CB4517 | CB LID 4 MTG HOLES. 22 DIA STAMPED, FOR | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| 34GS5003A01 | FOAM SLEEVE, ID = 2 1/16' X 4 3/8' | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| SP5056A24 | MODEL 34 TYPE L STATIONARY SWITCH WITH L | 1 EA |
| 33CB4800A01 | CAPACITOR COVER, STAMPED | 1 EA |
| HA3100A12 | THRUBOLT 10-32 X 7. 375 | 4 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0001A01 | CONN LABEL / WARNING LABEL (LC0001 / LB1 | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 34PA1005 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| PK3083T | STYROFOAM PACKING CRADLE W/TAPE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreBrand
Baldor
Model
JL1303A
Brand
Baldor
Model
CJL1303A
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 5011LSTFCD6527 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | QC21G15/64 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | RFWA732-150E-B7-G |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | UCC205-14 |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/