We never sell your data to third parties
Marathon H183A Globetrotter 5 HP, 900 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 184T frame and drip proof enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for indoor industrial applications requiring reliable, ventilated operation.
MODEL H183A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
Obsolete
This item is no longer available on MROSupply.com, however we have this identical replacement.
View ReplacementTypically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
184T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
900
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 8-Pole Continuous-Duty, General Purpose AC Motors Application, Inverter Ready Special Features, 1.5 hp, 230/460 VAC, 5.6/2.8 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 865 rpm Speed, 1 Speed, Open Drip-Proof Enclosure, 184T Frame, 1.13 in Dia x 2.81 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 11.25 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 13.19 in L x 10.34 in H Dimensions
Features:
- Bearing Current Protection (BCP)
- Thermal protection
- Motors accept c-face kits
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage induction run
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Inverter Ready |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.81 in L |
| Torque Rating | 11.25 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 1.5 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 184T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Open Drip-Proof |
| Speed | 865 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 5.6/2.8 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 13.19 in L x 10.34 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 8-Pole Continuous-Duty |
Brand
Marathon Electric
Model
184TTDBD6101
Brand
Marathon Electric
Model
H183A
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 284TTFCD6832 |
| Brand | Moline Bearing |
| Model | 29231315 |