We never sell your data to third parties
Marathon E570-P 50 HP, 1800 RPM three-phase explosion proof motor with a NEMA 326T frame and Explosion Proof Fan Cooled (XPFC) enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz. UL listed for hazardous locations. Built to industrial duty standards.
MODEL E570-P
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$8,490.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XPFC
Frame
326T
HP
50
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Marathon Blue Chip AC Motor, 4-Pole Continuous-Duty, Explosion Proof AC Motors, Severe Duty Motors, Inverter Ready Special Features, 50 hp, 230/460 VAC, 123/61.5 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1777 rpm Speed, 1 Speed, EPFC Enclosure, 326T Frame, 2.13 in Dia x 5.5 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 185 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 2:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 30.37 in L x 25.63 in W x 20.35 in H Dimensions
Features:
- Blue Chip motor quality, 100% cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- Internal and external surfaces treated with epoxy paint
- Precision balanced to 0.08 in/sec
- Extended grease tubes
- Normally closed thermostats (must be connected to control circuit)
- Shaft slinger
- Meets temperature code T3B
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 2:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Explosion Proof AC Motors, Severe Duty Motors, Inverter Ready |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2.13 in Dia x 5.5 in L |
| Torque Rating | 185 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 50 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 326T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | EPFC |
| Speed | 1777 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 123/61.5 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 30.37 in L x 25.63 in W x 20.35 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous-Duty |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | HML-82 T |
| Brand | Bando |
| Model | 400-DS8M-2560 |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read more