We never sell your data to third parties
Baldor EM2542T is a 50 HP, 3525 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 324TS frame and Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 208-230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is designed for demanding applications like pumps, fans, and compressors. It utilizes Class F insulation and a NEMA Design B configuration for reliable industrial performance.
MODEL EM2542T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$5,651.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
324TS
Frame Material
Steel
HP
50
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
380
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
25.69 in
Phase
3
Power Factor
90
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 50 |
|---|---|
| RPM | 3525 |
| Pallet Quantity | 2 |
| Specification Number | 40E213W803G1 |
| Frame | 324TS |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 4058M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 4058M |
| Elec. Spec | 40WGW803 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 40E213 |
| Layout | 40LYE213 |
| Frame | 324TS |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 10/22/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM2542T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 40E213W803G1 | BALDOR/COLUMBUS | 10/22/2010 | 58M 2P OPSB HOR 324TS SE | |
| 40E213W803G1 | BALDOR/OZARK | 10/22/2010 | 58M 2P OPSB HOR 324TS SE | |
| 40E213X124 | BALDOR/COLUMBUS | 2/25/2010 | 68M 2P OPSB HOR 324TS SE | |
| 40E213X124 | BALDOR/OZARK | 6/10/2009 | 68M 2P OPSB HOR 324TS SE | |
| 40H007X124G1 | BALDOR/OZARK | 2/2/2006 | 66M 2P OPSB HOR 324TS, SUPER-E | |
| 40H007W576G1 | BALDOR/OZARK | 11/4/2002 | 58M 2P OPSB HOR 324TS SE | |
| 42F058W412 | BALDOR/OZARK | 8/10/1999 | 40M 2P OPSB HOR 324TS SUPER-E | |
| 42F058W412 | BALDOR/OZARK | 6/17/1999 | 40M 2P OPSB HOR 324TS SUPER-E |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM2542T |
| P/N | |
| ENCLOSURE | OPSB |
| SPEC. | 40E213W803G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 324TS |
| S/N | |
| HP | 50 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 3525 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 208-230/460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6309 |
| DE BRG | 6312 |
| AMP | 124-112/56 |
| USABLE AT 208V | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| PF | 90 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Start Configuration | DOL |
|---|---|
| No-Load Current | 14. 2 Amps |
| Break-Down Torque | |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 1415 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | |
| Temp. Rise @ Rated Load | 47°C |
| Locked-Rotor Torque | |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 60°C |
| Starting Current | 376 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 66 | 83 | 88 | 90 | 90 | 90 | 90 |
| Efficiency | 92. 9 | 94. 4 | 94. 1 | 93. 3 | 92. 2 | 90. 5 | 92. 6 |
| Speed (RPM) | 3581. 7 | 3565. 2 | 3545. 9 | 3526. 6 | 3505. 2 | 3475. 1 | 3514 |
| Line Amperes | 20 | 30. 4 | 42. 8 | 56. 3 | 70. 7 | 89. 9 | 64. 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA205050 | SA 40E213W803G1 | 1 EA |
| RA192297 | RA 40E213W803G1 | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA |
| HA6017A01 | CAST ADAPTOR | 1 EA |
| 19XW3118A12 | . 31-18 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 2 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA |
| 10CB3001 | CONDUIT BOX CAST W/2. 500 LEAD HOLE | 1 EA |
| 19XW3118A12 | . 31-18 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 40EP3200A02 | STD FREP OPEN 309 BRG | 1 EA |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 40EP3201A01 | PU ENDPLATE, MACH - OPEN - FOR 312 BRG | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 8 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW2501H18 | KEY, 1/2 SQ X 2. 000 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA3159A08 | THRUBOLT-. 38-16 X 20. 00 LONG STUD | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 07 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| 40AD2002B01 | LEXAN BAFFLE 40 FR OPEN | 1 EA |
| 40AD2002B01 | LEXAN BAFFLE 40 FR OPEN | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 40PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 40-1401 | C FACE KIT 40/324-6UC TC 6312 BRG | A8 |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2542T-8
Brand
Baldor
Model
EM2542T-CI
Brand
Baldor
Model
EM2542T
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/