We never sell your data to third parties
Baldor EM2516T is a 25 HP, 3515 RPM 3-phase general purpose motor with a NEMA 256T frame (6.25 inch shaft height) and Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 208-230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque. Designed for applications like pumps, fans, and conveyors, it uses standard F1 foot mounting with the conduit box on the left.
MODEL EM2516T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,412.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
256T
Frame Material
Steel
HP
25
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
222
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
21.69 in
Phase
3
Power Factor
89
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 25 |
|---|---|
| RPM | 3515 |
| Pallet Quantity | 6 |
| Specification Number | 39K057X424G1 |
| Frame | 256T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3938M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Revision | L |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3938M |
| Elec. Spec | 39WGX424 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 39K57 |
| Layout | 39LYK057 |
| Frame | 256T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM2516T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 39K057X424G1 | BALDOR/OZARK | 10/22/2010 | 38M 2P OPSB HOR 256T SUPER-E | |
| 39K057X341 | BALDOR/OZARK | 11/20/2002 | 40M 2P OPSB HOR 256T SUPER-E | |
| 39K057W902 | BALDOR/OZARK | 8/10/1999 | 40M 2P OPSB HOR 256T SUPER-E | |
| 39K057W902 | BALDOR/OZARK | 6/9/1999 | 40M 2P OPSB HOR 256T SUPER-E | |
| 39K057X424G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/1/0001 | 38M 2P OPSB HOR 256T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM2516T |
| SPEC. | 39K057X424G1 |
| HP | 25 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 56/28 |
| RPM | 3515 |
| FRAME | 256T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 89 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 62 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | OPSB |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 37. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 8. 48 Amps |
| Break-Down Torque | 148 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 38245 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 54. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 46°C |
| Locked-Rotor Torque | 77. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 57°C |
| Starting Current | 197 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 50 | 79 | 86 | 89 | 90 | 90 | 90 |
| Efficiency | 87. 5 | 91. 8 | 92. 3 | 91. 7 | 90. 7 | 89. 4 | 91. 1 |
| Speed (RPM) | 3578. 1 | 3559. 4 | 3538. 9 | 3515. 1 | 3490 | 3461 | 3500 |
| Line Amperes | 13. 1 | 15. 8 | 21. 8 | 28. 4 | 35. 6 | 43. 3 | 32. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA112807 | SA 39K057X424G1 | 1 EA |
| RA104041 | RA 39K057X424G1 | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA |
| HA6016 | ADAPTER, CAST CONDUIT BOX | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 39EP3200A01SP | FR/PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 39EP3201A13 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 8 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 03 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 05 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 2 EA |
| 39AD2002A01 | BAFFLE PLATE 39 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA |
| 39AD2002A01 | BAFFLE PLATE 39 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA |
| HA3154A09 | TB STUD 3/8-16 X 16. 25 | 4 EA |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| 39PA1000 | PACKAGING GROUP 39 PRINT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 39-3400 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2516T
Brand
Baldor
Model
EM2516T-8
Brand
Baldor
Model
EM2534T
Brand
Baldor
Model
EM2524T-BG
Brand
Baldor
Model
EM2524T
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/