We never sell your data to third parties
Baldor CEWDM3615T is a 5 HP, 1750 RPM three-phase washdown duty electric motor with a NEMA 184TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Premium Super-E efficiency. This motor operates on 208-230/460V at 60 Hz with F1 (foot mounted, standard conduit box left) mounting.
MODEL CEWDM3615T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,164.62 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
96
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
18.04 in
Phase
3
Power Factor
78
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 36K190S268G1 |
| Frame | 184TC |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3642M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3642M |
| Elec. Spec | 36WGS268 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36K190 |
| Layout | 36LYK190 |
| Frame | 184TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/2/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEWDM3615T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36K190S268G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/3/2010 | 42M 4P TEFC HOR 184TC SP. #9 (HOSE DOWN | |
| 36K190T031G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/21/2002 | 43M 4P TEFC HOR 184TC SP. #9 (HOSE DOWN | |
| 36F317T031G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/29/2001 | 43M 4P TEFC HOR 184TC S. P. #9 (HOSE DOWN |
| Nameplate No. | NP1669L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEWDM3615T |
| SPEC. | 36K190S268G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 13. 9-13. 4/6. 7 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 184TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 78 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 13. 9 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 14. 9 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 24 Amps |
| Break-Down Torque | 52. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 31 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 31. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 71°C |
| Locked-Rotor Torque | 34. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 87°C |
| Starting Current | 49. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 39 | 60 | 72 | 78 | 83 | 83 | 81 |
| Efficiency | 84. 9 | 89. 7 | 90. 3 | 89. 8 | 88. 8 | 87 | 89. 2 |
| Speed (RPM) | 1789. 1 | 1776. 2 | 1762. 3 | 1749. 7 | 1732. 5 | 1714. 3 | 1739 |
| Line Amperes | 3. 55 | 4. 31 | 5. 43 | 6. 65 | 7. 94 | 9. 64 | 7. 42 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200714 | SA 36K190S268G1 | 1 EA |
| RA188027 | RA 36K190S268G1 | 1 EA |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3005A03W | 36 CB. 75 NPT @ 6 W/WHITE EPOXY | 1 EA |
| 35GS1022A03SP | GASKET BOX. 125 THK WHITE NEOPRENE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 36EP3104A03MW | FREP MACH (RAISED FH PADS) WHITE EPOXY | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3301A27MW | PU ENDPLATE, MACH W/WHITE EPOXY | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW4600B50SP | SEAL 1. 156 X 1. 874 X 0. 250 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| 10XN2520S26 | 1/4-20X 1 5/8 HEX HD SS | 4 EA |
| 36FH4010A08 | IEC FH NO GREASER - W/AUTOPHERETIC PRIME | 1 EA |
| 11XW1032S06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 3 EA |
| 36CB4518 | 36 LIPPED CB LID AUTOPHORETIC | 1 EA |
| 37GS3010SP | 1/16'WHITE LID GASKET | 1 EA |
| 59XW0832S07 | TAPTITE II, HEX WSHR UNSLTD SER, 410 S. S., | 4 EA |
| HA1005A03SP | SLINGER, OD 1. 750, ID. 938, 205 BRG | 1 EA |
| HW4600B36SP | V-RING SLINGER 1. 188 X 1. 690 X 0. 240 | 1 EA |
| HW2502E16 | #303 SS, SQ KEY 1/4 X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025Z20 | ACTIVATOR WILKOFAST 060. 32 | 0. 01 GA |
| MG1025W11 | PAINT- 781-101 WILKOFAST WHITE EPOXY | 0. 022 GA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| HA3101S28 | THRUBOLT- 1/4-20 X 12. 50 SS | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP1669L | SS WD SUPER-E UL CSA-EEV PREM REV MTG | 1 EA |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
CEWDM3615T-5
Brand
Baldor
Model
CEWDM3615T
Brand
Leeson
Model
132201.00
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/